Dzieci / młodzież
Materiały dedykowane osobom młodszym, to informacje o programach, czy publikacje ciekawych artykułów napisanych przystępnym językiem oraz wydane w ciekawej formie. Rzetelne źródło informacji może być przyjazną formą poszerzenia wiedzy.
Lista publikacji
Ulotka skierowana do uczestników programu FreD goes net „Przyłapano Cię?
Ulotka powstała jako narzędzie promocji programu FreD goes net aby zachęcić młode osoby do zgłaszania się. Zawiera podstawowe informacje o programie, o jego celu, przebiegu oraz warunkach realizacji. Adresatem ulotki są osoby w wieku 13-19 lat, które eksperymentują lub używają szkodliwie substancji psychoaktywnych (narkotyki, alkohol, tzw. dopalacze) i doświadczają związanych z tym problemów. Ulotka jest do dyspozycji realizatorów programu oraz może być dostępna na prośbę instytucji/osób współpracujących z realizatorami. Na ulotce należy umieścić numer telefonu najbliższego realizatora.
Narkotyki
Ulotka „Narkotyki” informująe o ryzyku używania substancji psychoaktywnych, konsekwencji prawnych z tym związanych oraz zasad udzielania pierwszej pomocy przy zatruciu narkotykami.
Narkotyki – ryzykowna droga
Edukacyjno-profilaktyczna broszura skierowana jest do młodzieży i ma na celu podniesienie wiedzy na temat ryzyka używania narkotyków i „dopalaczy”, mechanizmów chroniących przed używaniem narkotyków oraz podniesienie ich kompetencji z zakresu asertywności.
Nowe Narkotyki. Czy znasz prawdę o „dopalaczach”?
Edukacyjno – informacyjna ulotka skierowana jest do młodzieży. Zawiera najważniejsze informacje o nowych narkotykach oraz o zasadach postępowania w sytuacji zagrożenia życia.
Plakat „Zatrucie narkotykami – pierwsza pomoc”
Plakat zawierający najważniejsze informacje dotyczące udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w przypadku zatrucia narkotykami. Plakat dostępny jest również w wersji do druku.
Broszura „O narkotykach bez przesady”
Publikacja jest skierowana do młodzieży. Składa się na nią teksty, które zostały opublikowane w latach 2015-2020 w serwisie Krajowego Biura www.dopalaczeinfo.pl, autorstwa Karoliny Van Laere i Kingi Sochockiej.
Broszura składa się z trzech części. W pierwszej części pn. „Młodzieńczy zawrót głowy – podejmowanie decyzji” znajdują się informacje na temat tego, jak minimalizować ryzyko związane z podejmowaniem decyzji i jakie czynniki mogą wpływać na dokonywane wybory przez młodych ludzi związane z używaniem substancji psychoaktywnych. Druga część broszury pt. „Co warto wiedzieć?” jest poświęcona wiedzy na temat tego, jak narkotyki działają na organizm, jakie mogą być tego bezpośrednie negatywne konsekwencje zarówno dla zdrowia psychicznego, funkcjonowania poznawczego jak i zdrowia fizycznego oraz jakie są mechanizmy uzależnienia. W ostatniej, trzeciej części, pt. „Rozwój osobisty” zawarte zostały informacje, które mogą służyć rozwijaniu przez czytelników umiejętności psychologicznych tak, aby lepiej sobie radzić w różnych codziennych lub kryzysowych sytuacjach.