Leczenie osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych oraz ich bliskich
System lecznictwa dla osób uzależnionych oraz członków ich rodzin
System specjalistycznej opieki dla osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych, stanowi część systemu ochrony zdrowia psychicznego
Zgodnie z art. 26 ustęp 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii, leczenie osób uzależnionych prowadzić mogą placówki posiadające status publicznych lub niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej oraz lekarze wykonujący praktykę lekarską, w tym w ramach grupowej praktyki lekarskiej.
Udzielanie świadczeń zdrowotnych osobom uzależnionym od narkotyków prowadzone jest w oparciu o rozbudowany system placówek ambulatoryjnych i stacjonarnych oraz inne formy opieki pośredniej, takie jak: oddziały dzienne czy programy postrehabilitacyjne.
W ramach programów terapeutycznych udzielane są świadczenia, zarówno dla osób uzależnionych, jak i dla ich bliskich: diagnoza, poradnictwo indywidualne i rodzinne, psychoterapia, terapia psychologiczna indywidualna i grupowa, interwencje kryzysowe.
Odrębną część , najczęściej powiązaną z opieką ambulatoryjną, zajmują programy leczenia substytucyjnego.
Zgodnie z art. 26 ust. 5 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii, świadczenia w zakresie leczenia, rehabilitacji i reintegracji są udzielane osobie uzależnionej bezpłatnie – nie ma konieczności posiadania ubezpieczenia zdrowotnego, niezależnie od jej miejsca zamieszkania w kraju. Podjęcie leczenia, rehabilitacji lub reintegracji społecznej przez osobę uzależnioną jest dobrowolne i wymaga jej zgody, z wyłączeniem m.in. osób poniżej 16 roku życia oraz ubezwłasnowolnionych,
Finansowanie świadczeń dla osób uzależnionych realizowane jest na podstawie kontraktowania świadczeń z Narodowym Funduszem Zdrowia. Działania nieobjęte kontraktami z NFZ mogą być również wspierane w ramach konkursów organizowanych przez Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom jednostki samorządu terytorialnego oraz ze środków europejskich.
Metody leczenia uzależnień
Metody pomocy osobom uzależnionych zawierają się w dwóch głównych obszarach oddziaływań:
- metodach psychospołecznych
- leczeniu farmakologicznym.
W ramach metod psychospołecznych, będących dominującą formą oddziaływań, wyodrębnić można:
- społeczność terapeutyczną,
- psychoterapię behawioralno-poznawczą,
- model 12 kroków,
- zarządzanie przypadkiem (Case management)
- ruchy samopomocowe.
- interwencje kryzysowe
- poradnictwo rodzinne
Szeroka gama metod pracy z osobami uzależnionymi znajduje odzwierciedlenie w praktyce, bowiem tylko nieliczne placówki pracują jedną metodą. W większości przypadków są to działania eklektyczne łączące w sobie elementy różnych metod.
Leczenie farmakologiczne, prowadzone jest głównie jako programy terapii zastępczej (leczenie substytucyjne) i detoksykacja. Formy te powinny być uzupełnione zajęciami terapeutycznymi, dostosowanymi do indywidualnych problemów osoby nadużywającej substancji psychoaktywnych lub uzależnionej.
Program ograniczania picia
Zachęcamy do pobrania plików.
Redukcja szkód
Zachęcamy do pobrania pliku.
Zobowiązanie do leczenia uzależnienia / probacja
Celem instytucji sądowego zobowiązania osób uzależnionych od alkoholu do leczenia odwykowego jest motywowanie do podjęcia terapii uzależnienia. Podstawę prawną zobowiązania do leczenia stanowią artykuły od 24 do 36 ustawy z dnia 26 października 1982 roku o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
Powyższą procedurę wdraża się wobec osób uzależnionych od alkoholu, które w związku z nadużywaniem alkoholu powodują rozkład życia rodzinnego, demoralizację małoletnich (…), systematycznie zakłócają spokój lub porządek publiczny.
Przymus stosowany jest na etapie doprowadzania osoby uzależnionej od alkoholu na badanie przez biegłego, na rozprawę w sądzie i do zakładu leczniczego na podjęcie kuracji, jeśli odmawia ona współpracy. Nie ma jednak możliwości prawnych ani organizacyjnych zatrzymania pacjenta w zakładzie lecznictwa odwykowej wbrew jego woli.
Do przyjęcia zgłoszenia i wszczęcia postępowania zobowiązana jest gminna komisja rozwiązywania problemów alkoholowych właściwa dla miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, której dotyczy postępowanie.