Komunikat z dnia 23 lutego 2023 r. Dyrektora Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom

czytaj dalej

W związku z licznymi pytaniami kierowanymi do Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom po opublikowaniu na stronie Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego dokumentu zatytułowanego Kryteria oceny o uznanie dorobku naukowego lub zawodowego za równoważny ze zrealizowaniem programu szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie psychoterapii uzależnień https://www.cmkp.edu.pl/wp-content/uploads/2023/02/Kryteria-Uznania-z-dziedziny-Psychoterapii-Uzaleznien.pdf, uprzejmie informujemy, co następuje:

  1. Specjaliści psychoterapii uzależnień, (czyli osoby, które ukończyły szkolenie w dziedzinie psychoterapii uzależnień certyfikowane przez KBPN lub PARPA i zdały egzamin) mają zagwarantowane na mocy art. 11 ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy o zdrowiu publicznym (Dz. U. poz. 2469), że ich certyfikat jest równoważny z tytułem specjalisty w dziedzinie psychoterapii uzależnień uzyskanym na mocy ustawy o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia to znaczy że, specjaliści psychoterapii uzależnień i specjaliści w dziedzinie psychoterapii uzależnień mają takie same uprawnienia w odniesieniu do zakresu udzielanych świadczeń zdrowotnych co znajduje odzwierciedlenie w takim samym wynagrodzeniu, o ile specjalista psychoterapii uzależnień zatrudniony jest w podmiocie udzielającym świadczeń zdrowotnych. Kwestie wynagrodzenia reguluje ustawa z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2139).
  2. Specjaliści psychoterapii uzależnień mogą wystąpić z Wnioskiem do Dyrektora CMKP o uznanie dorobku naukowego lub zawodowego za równoważny ze zrealizowaniem programu szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie psychoterapii uzależnień i po uzyskaniu decyzji Ministra Zdrowia o uznaniu wyżej wymienionego dorobku, będą mogli przystąpić do Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego – PES. Brak wystąpienia o uznanie dorobku naukowego i zawodowego i nieprzystąpienie do PES nie skutkuje obniżeniem wynagrodzenia i nie ma wpływu na wykonywane czynności zawodowe.
  3. Decyzja Ministra Zdrowia o uznaniu dorobku naukowego lub zawodowego jest niezbędna w przypadku powołania przez Dyrektora CMKP specjalisty psychoterapii uzależnień do zespołu ekspertów do opracowania programu szkolenia specjalizacyjnego, zespołu kontrolnego lub w przypadku pełnienia funkcji kierownika specjalizacji (art.28 ust. 12 pkt 2 ustawy z dnia 24 lutego 2017 r. o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia – Dz. U. z 2021 r. poz 1297).
  4. Specjaliści psychoterapii uzależnień, którzy są zainteresowani przystąpieniem do Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego (PES) w sesji jesiennej br. powinni do dnia 15 lipca br. zgłosić chęć przystąpienia do PES w systemie smk i załączyć w systemie decyzję Ministra Zdrowia o uznaniu dorobku naukowego lub zawodowego. Aby ubiegać się o uzyskanie ww. decyzji należy w najbliższych tygodniach złożyć wniosek o uznaniu dorobku, który jest dostępny na stronie CMKP. Wniosek należy wypełnić z najwyższą starannością wskazując na spełnienie kryteriów oceny o uznanie dorobku naukowego lub zawodowego za równoważny ze zrealizowaniem programu szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie psychoterapii uzależnień.

W przypadku pytań i wątpliwości zachęcamy do zadawania pytań telefonicznie 504 244 446 lub e-mailowo


Pliki do pobrania

Najnowsze aktualności

  1. Europejski Raport Narkotykowy 2025 (EDR), opracowanego przez Europejską…

  2. Fundacja ETOH oraz Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom zapraszają…

  3. Fundacja ETOH oraz Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom zapraszają…

  4. Zastępca Dyrektora Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom…