Zaproszenie na szkolenie w imieniu Instytutu Nowej Kultury zapraszamy Państwa do udziału w dwudniowym, bezpłatnym Szkoleniu dla pielęgniarek i położnych z zakresu FASD. Szkolenie realizowane jest na zlecenie Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych.
Cele szkolenia:
- zwiększenie kompetencji (wiedzy i umiejętności) pielęgniarek i położnych w zakresie FASD,
- zwiększenie umiejętności motywowania do zmiany w zakresie spożywania napojów alkoholowych
przez kobiety w okresie rozrodczym, a zwłaszcza w czasie ciąży, przy wykorzystaniu Dialogu Motywującego
w swojej praktyce zawodowej. - rozpoznawania sygnałów ostrzegawczych i symptomów, które mogą wskazywać na występowanie
FASD u dziecka, zgodnie z standardami diagnozy i rekomendacjami KCPU. - zwiększenie kompetencji pielęgniarek i położnych do planowania własnych działań profilaktycznych
w obszarze profilaktyki FASD.
Program szkolenia został zróżnicowany pod względem tematycznym i dopasowany do specyfiki pracy
położnych i pielęgniarek, dlatego przewidziane są osobne terminy dla obu grup zawodowych.
Termin szkolenia dla położnych:
30-31 sierpnia 2023 r.
Termin szkolenia dla pielęgniarek:
4-5 września 2023 r.
Miejsce szkolenia: Hotel Groman, Aleja Krakowska 76, 05-090 Sękocin Stary.
W czasie trwania szkolenia będzie zapewniony bezpłatny nocleg i wyżywienie.
Uczestnicy otrzymają Certyfikaty potwierdzające ich udział w szkoleniu.obejmuje 17 godzin dydaktycznych w tym 9 godzin wykładów i 8 godzin warsztatów,podczas których poruszane będą następujące zagadnienia tematyczne:Wykłady:1) Wpływ alkoholu na rozwijający się płód.2) Czym jest FASD – rozpoznawanie anomalii.3) System pomocy dzieciom z FASD i ich rodzinom – kiedy, gdzie i do kogo kierować dzieci.4) Spożywanie alkoholu przez kobiety. Wzory używania alkoholu. Rozpoznawanie.5) Motywowanie kobiet spożywających alkohol do abstynencji w okresie ciąży, z wykorzystaniem DialoguMotywującego.Warsztaty:1) Warsztat wprowadzający: zbadanie przekonań i nastawienia pielęgniarek i położnych.2) Ćwiczenia z rozpoznawania dysmorfii i anomalii rozwojowych.3) Ćwiczenie jak rozmawiać o piciu alkoholu z kobietami + ćwiczenie Auditu.4) Ćwiczenie prowadzenia rozmów motywujących do abstynencji lub ograniczenia picia.